HABER DETAYI

21/08/2018 21:55

Emekli Bir Kasaptan Kurban Etleri İle İlgili Tecrübeler.

BİRAZ UZUNCA OLDU AMA İNANIN ÇOK FAYDALANACAKSINIZ. KURBAN ETLERİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

Malumunuz olduğu üzere kurban bayramı artık sıcak havaların giderek arttığı yaz dönemine gelecek. Bundan dolayı kurban etlerinin sağlıklı olarak saklanması için bu hatırlatmaları yapma ihtiyacı doğmuştur.

1. Öncelikle kurbanınızı mümkünse kapalı bir alanda kesiniz.

2. Etlerinizi parçalamaya geçmeden önce, bütün ve birbirine değmeyecek şekilde asarak bir süre ilk kesim sıcağını atması için bekleyin. Bu çok önemli; zira sıcak olarak parçalanıp kovalara veya poşetlere konulan etler havasızlıktan dolayı çok kısa sürede bozulacak ve kullanılamaz hale gelecektir.

3. Parçalanıp ayrıştırdığınız etleri en kısa sürede poşet veya kovalardan çıkartarak arife günü akşamından soğuk ayarını arttırdığınız buzdolabınıza tepsilere yayarak koyunuz.

4. Buzdolabında soğumaya bıraktığınız etleri yarım saatte bir altüst yaparak her tarafının soğumasını sağlayın.

5. Kıyma çekimini en erken bayramın ikinci gününe erteleyin. Sıcak olarak çekilen etler hem muhafaza hem de kullanım açısından sıkıntı oluşturacaktır.

6. Kıymanızı çektirirken yıl boyunca kırmızı et satan iş yerlerinde çektirin. bir sene boyunca depolarda bekleyen ve belki de küflü ,paslı kıyma makinaları çıkartılarak hizmet verilmeye çalışılıyor. Sağlığınız açısından kapı önlerinde kıyma çekilen yerlerden (bu kasap bile olsa), özellikle eski tip kırmızı gövdeli silindir şeklindeki kıyma makinaları ile kıyma çeken yerlerden kesinlikle hizmet almayınız!

7. Sıcak olarak poşetlenen etler çok kısa sürede yeşermeye başlayıp yanma olarak tabir ettiğimiz durum meydana gelecektir.

YUKARIDAKİ AÇIKLAMALARI KURBAN BAYRAMININ EN AZ 15 SENE SICAK VE ÇOK SICAK HAVALARIN YAŞANACAĞI YAZ VE İLKBAHAR DÖNEMİNE DENK GELECEĞİNİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK DİKKATE ALMANIZI TAVSİYE EDERİZ.

KURBAN ETLERİNDEN SUCUK YAPTIRMAK İSTEYENLER İÇİN ÖNEMLİ TAVSİYELER

Kurban etlerinin değerlendirilmesi için sucuk yapımı son yıllarda tercih edilen yöntemlerden biri olarak dikkat çekmektedir. Bu vesile ile sucuk yaptırmak isteyenler için de bazı hatırlatmalarda bulunmakta fayda olacağına inanıyoruz.

1. Sucuk için ayıracağınız etlerin bir önceki bölümde bahsedildiği şekilde soğutulması sağlıklı bir ürün elde etmek için en önemli kuraldır.

2. Sucukluk ayrılan etler ortalama %30 oranında yağlı olmalıdır. Yağsız etten yapılacak sucuk kuruduktan sonra yenilemeyecek derecede sertleşecektir.

3. Yaptırdığınız sucukları teslim aldıktan sonra günde iki kere olmak üzere üç gün ıslatılarak asılması iç ve dış taraflarının dengeli olarak kuruması için gereklidir.

4. Sucuklar direk güneş ışığı almayan bir yerde birbirine ve duvara değmeyecek şekilde asılarak kurutulmalıdır.

5. Üç gün ıslatarak astığınız sucukları bir gün de ıslatmadan beklettikten sonra ayrı ayrı buzdolabı poşetine konularak derin dondurucuda saklanması fazla kurumasını engelleyecektir.

SUCUK YAPTIRMAK İÇİN NEREYİ TERCİH EDECEĞİZ?

Değerli dostlar, Kasaplık suistimale fazlasıyla açık olan mesleklerden birisi. Sucuk için etlerinizi bırakacağınız yere öncelikle etlerin birbirine karıştırılıp karıştırılmadığını sorun. Pursaklar’da geçen seneye kadar etleri karıştırmadan sucuk yapan sadece iki kasap vardı. Bunlardan birisi iş yerini kapattı. Diğeri halâ aktif olarak çalışmaya devam ediyor. Bu kasap aynı zamanda kurban bayramlarında Pursaklar’da en çok sucuk yapan kasap dükkanı olarak biliniyor. Bildiğim kadarı ile diğer kasaplarda kurban etleri ya birbirine karıştırılıyor veya topluca sucuk fabrikasına gönderiliyor. Sucuk fabrikasında yapılan sucuklar ise başka bölgelerden gelen etler ile birlikte karıştırılıyor ve tekrar kasaplara geri veriliyor. Bunu anlamanın en iyi yolu ise sucuk yapıldıktan sonraki görüntüsü ile mümkün. Zira sucuk için bırakılan etlerin hiçbiri renk ve yağ oranı bakımından aynı olamaz. Özellikle yaptırdığınız sucuğun rengi diğer sucuklarla aynı ise etler kesinlikle birbirine karıştırılmıştır. Bu konuda çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

BU VESİLE İLE KURBAN BAYRAMINIZI TEBRİK EDER, İYİ BAYRAMLAR DİLERİM… BEKİR AKOĞLU

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.